Forcat e armatosura bullgare arrijnë në Shkup, udhëhiqen nga gjenerali Andrej Bocev - Bota Sot
Forcat e armatosura bullgare arrijnë në Shkup, udhëhiqen nga gjenerali Andrej Bocev

Maqedonia

Forcat e armatosura bullgare arrijnë në Shkup, udhëhiqen nga gjenerali Andrej Bocev

Më: 16 gusht 2019 Në ora: 09:50
Andrej Bocev

Një delegacion i lartë i Forcave të Armatosura të Republikës së Bullgarisë, i udhëhequr nga Shefi i Shtatmadhorisë gjenerali Andrej Bocev prej sot qëndron për vizitë zyrtare treditore në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Gjenerali Bocev, siç është paralajmëruar, në Ministrinë e Mbrojtjes dhe në Shtatmadhori do të realizojë takim me homologun e tij, shefin e Shtatmadhorisë, gjeneral-nënkolonel Vasko Gjurçinovskin dhe me ministren e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska.

Gjatë ditës, gjenerali Bocev do të pritet edhe nga presidenti Stevo Pendarovski.

Temat kryesore në takim do të jenë avancimi i bashkëpunimit bilateral ushtarak, transformimi i Armatës të Republikës së Maqedonisë Veriore dhe përvojat nga pjesëmarrja në misionet ndërkombëtare për mbështetjen e paqes.

Gjatë vizitës delegacioni i Forcave të armatosura bullgare, do të vizitojë një pjesë të komandave dhe njësive të Armatës, ku do të njihet me misionin e tyre, detyrat dhe stërvitjet, ndërsa do të marrë pjesë edhe në manifestimin qendror të Ditës së Armatës në Ohër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...