Historianët e Maqedonisë dhe Bullgarisë sot do të bisedojnë për figurën e Goce Dellçevit - Bota Sot
Historianët e Maqedonisë dhe Bullgarisë sot do të bisedojnë për figurën e Goce Dellçevit

Maqedonia

Historianët e Maqedonisë dhe Bullgarisë sot do të bisedojnë për figurën e Goce Dellçevit

Më: 13 shtator 2019 Në ora: 10:28
Foto ilustrim

Takimi i shtatë i komisionit të përzier i përbërë nga historianë nga Maqedonia dhe Bullgaria sot në Sofje do të bisedojnë për figurën dhe veprën e Goce Dellçevit.

Figura e Goce Dellçevit ishte kontesti në takimin e fundit në qershor, ndërsa i pari i Komisionit nga Maqedonia, Dragi Gjorgiev dhe kreu i komisionit nga Bullgaria, Angel Dimitrov theksuan se për disa çështje janë pajtuar, por për disa çështje rreth figurës së Dellçevit ka pasur kundërshtime.

Dje, në ditën e parë të mbledhjes, anëtarët e komisionit kanë punuar në propozimet për harmonizimin e rekomandimeve të librave për klasën e shtatë në Maqedoninë e Veriut dhe klasës së gjasthë në Bullgari.

“Ekzistojnë dallime serioze sa i përket qasjes dhe kuptimit të historisë mesjetare dhe terminologjisë dhe përdorimit të disa termeve në librat që kanë të bëjnë për periudhën mesjetare”, thonë nga komisioni.

Anëtarët e komisionit janë pajtuar se duhet diskutime dhe ndryshime në punën dhe qasjen me qëllim që takimet duhet të japin rezultate më të mira. Takimi në Sofje është vazhdim i takimit të mëhershëm në Shkup që u mbajt në qershor. Ky është takimi i katërt për këtë vit, ndërsa deri në fund të këtij viti pritet të mbahen edhe dy takime.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...