Avramopoulos: Vazhdoni me zbatimin e reformave - Bota Sot
Avramopoulos: Vazhdoni me zbatimin e reformave

Maqedonia

Avramopoulos: Vazhdoni me zbatimin e reformave

Më: 18 nëntor 2019 Në ora: 20:47
Dimitris Avramopoulos

Ministri i Brendshëm, Oliver Spasovski, pati një takim dypalësh me Komisionerin Evropian për Punë të Brendshme dhe Migracion, Dimitris Avramopoulos, i cili nesër do të marrë pjesë edhe në Forumin Ministror, BE-Ballkan Perëndimor të Ministrave të Punëve të Brendshme dhe Drejtësisë të vendeve nga rajoni.

Në takimin me Komisionerin Evropian Avramopoulos, Ministri Spasovski, ndër të tjera, duke përcjellë vlerësimin për besimin e treguar nga vendi ynë për të pritur këtë mbledhje të rëndësishme, citoi aktiviteteve që Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka zbatuar gjatë dy vite e gjysmë në drejtim të agjendës të vendit, gjegjësisht për të kthyer vendin në rrugën e BE-së.

Në të njëjtën kohë, Spasovski theksoi se janë zgjidhur sfida të pakapërcyeshme, të cilat dukeshin të pamundura për të gjithë, dhe falë vullnetit dhe motivimit të fortë politik përpara vendit tonë dhe qytetarëve, ekziston përsëri një perspektivë e caktuar evropiane për pranimin e plotë në BE.

Për më tepër, Ministri Spasovski theksoi mbështetjen e rëndësishme nga miqtë, anëtarë të Bashkimit Evropian, në procesin e integrimit evropian.

Komisioneri i BE-së Avramopoulos përsëriti mbështetjen dhe inkurajimin e tij të fortë për të vazhduar drejt anëtarësimit të plotë të Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat