Zaev në aksion për të siguruar votat e nevojshme për ligjin për Prokurorinë Publike

Maqedonia

Zaev në aksion për të siguruar votat e nevojshme për ligjin për Prokurorinë Publike

Më: 20 janar 2020 Në ora: 17:32
Zoran Zaev

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev akoma nuk i ka siguruar 80 votat e nevojshme për miratimin e propozim-Ligjit për Prokurorinë Publike. Zaev optimizmin e ka fokusuar në numrat që i kishte për ndryshimet kushtetuese edhe pse momentalisht nuk dihet nëse të gjithë 80 deputetët do ta mbështesin propozimin.

Ndonëse pritjet e tij nga grupi i pavarur i deputetëve të VMRO-DPMNE-së janë të mëdha, 8 deputetët mësohet se akoma nuk e kanë shqyrtuar tekstin e ligjit. Jo zyrtarisht, Elizabeta Kançeska Mileska është deklaruar se nuk do ta mbështesë ligjin edhe pse e kontaktuar nga Alsat nuk deshi të komentojë. Grupi parlamentar i LSDM-së momentalisht numëron 51 deputetë, 10 BDI, nga 3 deputetë Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, nga 2 Besa dhe PDSH si dhe 2 deputetët e pavarur, Amdi Bajram dhe Jusuf Hasan. Numrat tregojnë se Zaev për momentin ka 74 vota, pa përfshirë grupin e pavarur prej të deputetëve. Përskaj grupeve të punës mes pushtetit dhe opozitës, Zaev pranon se rëndësi do t’i kushtohet negociatave me grupin e pavarur.

Po do të mundohem si fillim me 8 deputetët. Kam dëshirë që ata të cilët mbështetën proceset për në NATO dhe BE ta mbështesin edhe këtë ligj. NATO është punë e kryer, por ky ligj na nevojitet për në BE. Por para se gjithash është obligim i partive të mëdha politike që ta mbështesim këtë zgjidhje ligjore. Jemi të gatshëm dhe fleksibël për negociata deri aty ku mundemi, përkatësisht ku nuk shkelim standardet Evropiane”-pohoi Zoran Zaev, kryetar i LSDM-së.

Pas përgjigjes së kreut të VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski se nuk ka pse takohet me Zaevin derisa grupet e punës nuk dërgojnë sinjale pozitive nga negociatat, Zaev ka hequr dorë nga takimi që planifikonte ta thërriste këtë javë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat