Zaev: Bëjmë gjithçka që të fitojmë shumicën për Ligjin për Prokurori Publike

Maqedonia

Zaev: Bëjmë gjithçka që të fitojmë shumicën për Ligjin për Prokurori Publike

Më: 9 shkurt 2020 Në ora: 13:03
Zoran Zaev

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev sot deklaroi se po shfrytëzohen të gjitha mundësitë për të siguruar shumicë prej dy të tretave për Ligjin për Prokurori Publike.

Zaev tha se sot është paraparë që të ketë mbledhje qeveritare që të kapen tre ditët e fundit dhe të me flamur evropian ligji të dërgohet në Kuvend para shpërndarjes kuvendare më 12 prill.

“Besoj se sonte do të mund të mbahet mbledhja e Qeverisë që të miratohet propozimi dhe të dërgohet në Kuvend, në mënyrë që nesër të mund të përpunohen të gjitha procedurat në Kuvend”, tha Zaev.

Sa i përket mundësisë së OBRM-PDUKM-së nëse propozon amendamente, Zaev tha për këtë është negociuar para miratimit në Qeveri, që të mund të ketë amendamente në Kuvend.

“E thash se Kuvendi mund ta anulojë shpërndarjen nëse dikush përpiqet që të bëj bllokimi në disa ligje”, tha Zaev i cili ju bëri thirrje të gjitha partive politike duke përfshirë edhe OBRM-PDUKM-në që të votojnë ligjin.

Sipas Zaev, miratimi i Ligjit për Prokurori Publike është argument shtresë për nisjen e bisedimeve me Bashkimin Evropian.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat