Kop: Mund të jetë problem nëse Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria shkojnë në një paket

Maqedonia

Kop: Mund të jetë problem nëse Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria shkojnë në një paket

Më: 16 shkurt 2020 Në ora: 14:11
Foto ilustrim

Mund të jetë problem nëse disa vende anëtare të BE-së vazhdojnë të insistojnë që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria të hyjnë në një pako.

Ne besojmë se vlerësimi duhet të jetë individual dhe se vlerësimi do të na vendosë në një pozicion në këtë moment për të parë hapësirë që Maqedonia e Veriut të fillojë negociatat për anëtarësim, ndërsa nuk shohim vend për Shqipërinë.

Kjo është një qasje e bazuar në meritë, thotë ambasadori hollandez Dirk Jan Kop në një intervistë për emisionin “Trilling”.

Sipas tij, fakti që të tjerët në BE kanë një qasje të ndryshme dhe duan të adresojnë këtë çështje në një paketë mund të jetë përsëri një problem.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat