Borissov: Bullgaria gjithmonë është e gatshme për dialog për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Maqedoninë

Maqedonia

Borissov: Bullgaria gjithmonë është e gatshme për dialog për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me Maqedoninë

Më: 23 nëntor 2020 Në ora: 14:17
Zaev-Borissov

Lidhur me integrimin evropian të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Kryeministri Boyko Borissov theksoi se Bullgaria ka qenë gjithmonë e gatshme për dialog dhe mirëkuptim për zgjidhjen e çështjeve dypalëshe, por për atë qëllim duhet të ketë dëshirë dhe përmbushje nga të dyja palët.

Kjo u tha sot nga Kryeministri Bullgar Bojko Borissov në një konferencë me video që miraton buxhetin e ardhshëm të BE-së, me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së në Sofje, thonë nga shërbimi për shtyp i qeverisë bullgare kur u pyet nga diplomatët në lidhje me zgjidhjen e mosmarrëveshjes me Maqedoninë, raportojnë mediat bullgare.

Tema e bisedës, përveç trajtimit të coronavirusit, ishte edhe perspektiva evropiane e Ballkanit Perëndimor.

Udhëheqësitë në Maqedoni aktualisht kanë lënë vend për një mundësi për të marrë datë për negociata me BE-në deri në fund të vitit, megjithëse mundësitë janë të pakta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat