Sot do të vazhdojë festa e Pashkëve në Maqedoni - Bota Sot
Sot do të vazhdojë festa e Pashkëve në Maqedoni

Maqedonia

Sot do të vazhdojë festa e Pashkëve në Maqedoni

Më: 16 prill 2017 Në ora: 09:08
Ilustrim

Besimtarët ortodoksë dhe katolik sot do të festojnë festën krishtere – Pashkët, ditë ku sipas tyre Krishti dëshmoi fuqinë e tij hyjnore dhe ringjallte të vdekurit.

Pashkët u shënuan edhe mbrëmë në mesnatë në të gjitha tempujt e Kishës Ortodokse të Maqedonisë, ndërsa sot do të mbahen liturgji.

Kjo festë është një kombinim i fesë dhe treditës së krishterëve, e cila fillon të enjten e shenjtë para agimit, ku amviset ngjyrosin vezë me ngjyrë të kuqe.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...