Bildt: Duhet angazhim i shteteve të fuqishme të BE-së në çështjen e emrit të Maqedonisë (Cicërimë) - Bota Sot
Bildt: Duhet angazhim i shteteve të fuqishme të BE-së në çështjen e emrit të Maqedonisë (Cicërimë)

Maqedonia

E premte, 16 nëntor 2018

Bildt: Duhet angazhim i shteteve të fuqishme të BE-së në çështjen e emrit të Maqedonisë (Cicërimë)

Më: 5 shkurt 2018 Në ora: 14:42
Carl Bildt

Bashkëkryesuesi i Këshillit Evropian për Politikë të Jashtme dhe ish-ministri i Punëve të Jashtme të Suedise, Carl Bildt e ka komentuar protestën greke në Athinë, kundër çështjes së emrit të Maqedonisë.

Në profilin e tij në Twitter, Bildt thotë se duhet angazhimi i BE-së për çështjen e emrit të Maqedonisë.

“Mendoj se do të duhet angazhim i shteteve të fuqishme të BE-së dhe institucioneve për të arritur një kompromis për emrin e Maqedonisë. Por pa këtë, strategjia e BE-së për Ballkanin rrezikon kolapsin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test