Ahmeti: Jemi në kërkim të një emri, përmes bisedimeve Maqedoni-Greqi - Bota Sot
Ahmeti: Jemi në kërkim të një emri, përmes bisedimeve Maqedoni-Greqi

Maqedonia

E mërkurë, 17 tetor 2018

Ahmeti: Jemi në kërkim të një emri, përmes bisedimeve Maqedoni-Greqi

Më: 7 shkurt 2018 Në ora: 11:55
Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti ka deklaruar për televizionin grek “Sky” se Maqedonia është në kërkim të një emri, përmes bisedimeve me Greqinë.

I ftuar si mysafir, bashkë me ministren e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska, Ahmeti ka theksuar se në Shkup ka një qeveri reformatore, dhe se në kuadër të reformave kërkohet edhe zgjidhja e çështjes 25 vjeçare ndërmjet Shkupit dhe Athinës.

Sipas tij, fqinji verior i Greqisë është pa emër, por ka një emër të përkohshëm, IRJM, por në praktikë synohet të gjendet një emër, përmes bisedimeve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test