Kancelargja gjermane viziton Maqedoninë? - Bota Sot
Kancelargja gjermane viziton Maqedoninë?

Maqedonia

E premte, 19 tetor 2018

Kancelargja gjermane viziton Maqedoninë?

Më: 9 shkurt 2018 Në ora: 09:20
Angela Merkel

Sipas burimeve informative anonime, kancelarja gjermane Angela Merkel ka mundësi që ta vizitoj Republikën e Maqedonisë, vizitë kjo që do të ishte jashtzakonishtë e rëndësishme për politikën e vendit dhe diplomacinë e Maqedonisë.

Vizita e parë e zonjës Merkel do të ndodhte në samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor, ku Maqedonia është nikoqire, me nismë të Ministrisë për Administratë Publike dhe Shoqëri Informatike.

Nga kabineti i zonjës Merkel u konfirmua se do të ketë një përfaqësues, por nuk konfirmohet saktësishtë se kush.

Merkel në Shkup do të kishte ardhur për të dhënë kontributin e sajë për mbështetjen në procesin e negocimit të çështjes së emrit me Greqinë, si dhe për një nismë zyrtare për fillimin e negociatave për hyrjen në Bashkimin Evropian pa ndonjë kusht të ri për Maqedoninë, por tani për tani nuk është konfirmuar asgje nga pala gjermane.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test