Për herë të parë një shqiptar udhëheq me delegacionin shtetëror në Samit të Kryeministrave - Bota Sot
Për herë të parë një shqiptar udhëheq me delegacionin shtetëror në Samit të Kryeministrave

Maqedonia

E enjte, 18 tetor 2018

Për herë të parë një shqiptar udhëheq me delegacionin shtetëror në Samit të Kryeministrave

Më: 24 prill 2018 Në ora: 10:21
Bujar Osmani

Zv/Kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, merr pjesë në Samitin e shefave të shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare të Procesit të Bashkëpunimit në Evropën Juglindore (PBEJL), e cila mbahet në Bërdo pran Kranjit, Slloveni, ku temat kryesore do të jenë sfidat dhe mundësitë për avancimin e bashkëpunimit të ndërsjellë.

Osmani është shqiptari i parë nga Maqedonia i cili do të udhëheq këtë samit.

Procesi i Bashkëpunimit të Evropës Juglindore është iniciativë e bashkëpunimit rajonal ku krahas Maqedonisë anëtarë janë: Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Bulgaria, Greqia, Moldavia, Rumania, Serbia, Turqia, Kroacia, Mali i Zi dhe Kosova.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test