Mike Pence: Maqedonia dhe Greqia para një mundësie historike - Bota Sot
Mike Pence: Maqedonia dhe Greqia para një mundësie historike

Maqedonia

E martë, 20 nëntor 2018

Mike Pence: Maqedonia dhe Greqia para një mundësie historike

Më: 20 maj 2018 Në ora: 13:03
Mike Pence

Nënpresidenti amerikan Mike Pence, ka biseduar përmes telefonit me kryeministrin grek Aleksis Tsipras, për gjetjen e zgjidhjes për çështjen e emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë.

Pence përmes një postimi në rrjetin social Twitter, ka shprehur qëndrimin e tij për këtë çështje duke thënë se dy vendet janë para një mundësie historike.

“Bisedova me kryeministrin grek Aleksis Tsipras. Falënderove për lidershipin që tregojnë së bashku me kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaev, në lidhje me hapat për të zgjidhur kontestin shumvjeçar për emrin. Mundësi historike. Shpresoj që dy palët do të arrijnë të pranueshme, promovojnë paqe dhe stabilitet në rajon”, ka shkruar Pence.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test