Katrougalos: Jemi afër marrëveshjes, por për asgjë nuk është rënë dakord - Bota Sot
Katrougalos: Jemi afër marrëveshjes, por për asgjë nuk është rënë dakord

Maqedonia

E martë, 16 tetor 2018

Katrougalos: Jemi afër marrëveshjes, por për asgjë nuk është rënë dakord

Më: 21 maj 2018 Në ora: 17:57
Georgios Katrougalos

Në takimin me Nimetz, të gjitha çështjet do të diskutohen, sepse ne jemi pranë një marrëveshje, thotë shefi i alternativ i Diplomacisë greke, Georgios Katrougalos, , në një intervistë me televizionin shtetëror ERT, por shton se një çështje prek një tjetër dhe për këtë arsye ne nuk mundemi për të folur me besim në lidhje me marrëveshjen dhe se “asgjë nuk është rënë dakord, nëse gjithçka nuk është dakorduar”.

Sipas korrespondentit të AIM-së nga Athina, ministri i jashtëm alternativ nuk pranoi drejtpërdrejtë të komentonte mbi propozimin e fundit për “Republika Ilindeska të Maqedonisë”, duke shpjeguar se ai nuk dëshiron dhe nuk do të përmend asnjë pikë në negociata”, sepse negociatat nuk bëhen përmes mediave “por përsëriti se në lidhje me emrin Greqia kërkon një përcaktim gjeografik, por gjithashtu të ketë dhe dy karakteristika specifike.

Ai shton se ideale për Greqinë do të ishte një përcaktim gjeografik ose kohor, “por këto janë çështje të interpretimit”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test