Eurokomisari për çështje financiare e përshëndeti përmirësimin e transparencës fiskale në Maqedoni - Bota Sot
Eurokomisari për çështje financiare e përshëndeti përmirësimin e transparencës fiskale në Maqedoni

Maqedonia

E enjte, 18 tetor 2018

Eurokomisari për çështje financiare e përshëndeti përmirësimin e transparencës fiskale në Maqedoni

Më: 25 maj 2018 Në ora: 18:40
Pierre Moscovici

Ministri i Financave dhe Grupit Punues të Delegacionit të Maqedonisë ishte në takim pune me Komisionarin Evropian për Çështjet Ekonomike dhe Financiare, Pierre Moscovici. Ky është takimi i parë i Ministrit të Financave të Maqedonisë me Komisionerin Evropian për Çështjet Ekonomike dhe Financiare.

Sipas një deklarate nga Ministria e Financave në takimin me Moscovici, Tevdovski theksoi angazhimin për zbatimin e strategjisë për menaxhimin e financave publike. Strategjia e cila u paraqit për muajin shtator është korniza e parë gjithëpërfshirëse e miratuar nga Qeveria për menaxhimin e financave publike në vend. Bashkimi Evropian e përshëndeti dhe mbështeti masat në strategji dhe është partner i Maqedonisë në zbatimin e saj.

Komisionari i BE Moscoici përshëndeti reformat që synojnë rritjen e transparencës fiskale. U diskutuan të gjitha reformat e parashikuara në Strategji. Një nga shtyllat kryesore për menaxhimin e financave publike është sistemi i prokurimit publik. Diskutimi publik me të gjithë aktorët dhe sinkronizimi me standardet evropiane do të garantojë cilësinë e ligjit të ri për prokurimin publik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test