Mogherini dhe Hahn: Kjo marrëveshje është në dobi të dy shteteve, rajonit dhe tërë BE-së - Bota Sot
Mogherini dhe Hahn: Kjo marrëveshje është në dobi të dy shteteve, rajonit dhe tërë BE-së

Maqedonia

E premte, 19 tetor 2018

Mogherini dhe Hahn: Kjo marrëveshje është në dobi të dy shteteve, rajonit dhe tërë BE-së

Më: 12 qershor 2018 Në ora: 20:54
Federica Mogherini dhe Johannes Hahn

Kreu i diplomacisë evropiane, Federica Mogherini dhe komisari evropian për zgjerim, Johannes Hahn në një deklaratë të përbashkët i uruan kryeministrat e Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras për arritjen e marrëveshjes për kontestin shumëvjeçar të emrit kushtetues të Maqedonsië.

“Kjo jo vetëm që është e merituar si mirënjohje për rezultatet e rëndësishme reformatore të Maqedonisë, por do të ndihmojë zbatimin e plotë të marrëveshjes në interes të dy shteteve, rajonit dhe BE-së në përgjithësi, thuhet në kumtesë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test