Mickoski: Marrëveshja për emrin është kapitullim - Bota Sot
Mickoski: Marrëveshja për emrin është kapitullim

Maqedonia

E shtunë, 20 tetor 2018

Mickoski: Marrëveshja për emrin është kapitullim

Më: 12 qershor 2018 Në ora: 22:12
Hristijan Mickoski

Lideri i partisë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski në një deklaratë për shtyp, pas marrëveshjes së marrëveshjes për emrin, tha se kjo është një ditë e vështirë për Republikën e Maqedoninë dhe për qytetarët e saj.

Ai po ashtu theksoi se kjo marrëveshje është kapitullim.

“Sot është një ditë e vështirë për Republikën e Maqedonisë. Pa marrë parasysh se si e provon Zoran Zaev për të demonstruar eufori, mund të shohësh nga larg se kjo është një humbje. Është ndjenja e qytetarëve, dhimbja dhe hidhërimi. Negociatat u mbajtën të fshehta. Opozita dhe VMRO-DPMNE-ja nuk ishin përfshirë në bisedime, tani është e qartë pse. Në thelb të ashtuquajturat kontrata është pranimi i të gjitha pozicioneve greke. Nëse marrëveshja është të pranojmë një ndryshim në kushtetutë dhe të ndryshojë emrin për përdorim të brendshëm dhe të jashtëm, është një marrëveshje kapitullimi”, ka vlerësuar ai.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test