Xhaferi akuzohet penalisht nga OBRM-PDUKM-ja - Bota Sot
Xhaferi akuzohet penalisht nga OBRM-PDUKM-ja

Maqedonia

E martë, 20 nëntor 2018

Xhaferi akuzohet penalisht nga OBRM-PDUKM-ja

Më: 19 qershor 2018 Në ora: 13:32
Talat Xhaferi

OBRM-PDUKM-ja dorëzoi padi deri te Prokuroria Publike kundër Kryetarit të Kuvendit, Talat Xhaferi për shkelje të Kushtetutës, Ligjit për Kuvend dhe rregullores së Kuvendit, për shkak të miratimit kundërligjor dhe kundër kushtetues.

Sipas OBRM-PDUKM-së, padia penale për Xhaferin është për shkak të keqpërdorimit të pozitës zyrtare.

Sipas padisë penale, Xhaferi ka ndaluar të drejtën e deputetëve të diskutojnë më shumë në amendamentet që ishin dorëzuar ne Kuvend nga ana e OBRM-PDUKM-së, kurse ai e ka bërë votimin e Ligjit për dy-gjuhësi kundërligjshëm.

Xhaferi në mënyrë direkte ka shkelur Kushtetutën, Ligjin për Kuvend dhe Rregulloren për punë të Kuvendit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test