Liqeni i Glloboçicës pasurohet me peshq të rinj - Bota Sot
Liqeni i Glloboçicës pasurohet me peshq të rinj

Maqedonia

E shtunë, 17 nëntor 2018

Liqeni i Glloboçicës pasurohet me peshq të rinj

Më: 15 gusht 2018 Në ora: 15:52
Liqeni i Glloboçicës

Rezervuari i “Glloboçicës” sot u pasurua me 8.000 copë peshq të rinj nga lloji troftë dhe 1.700 krap, në kuadër të programit të Ministrisë së Bujqësisë për ujëra për më shumë peshq çka për momentin nuk kanë koncesioner.

Në ngjarjen mori pjesë edhe ministri pa resor Ljupço Nikolloski, i cili tha se qëllimi i aksionit është ruajtja dhe mbrojtja e specieve indigjente të peshqve në ujërat e lumenjve.

“Në programin vjetor për ndihmë financiare në peshkim dhe agrikulturë për përmirësimin e lumenjve peshues pa koncesioner janë siguruar 300.000 denarë, me të cilat do të përfundojë shumimi i peshqve me 115 kilogramë peshq të llojit troftë dhe rreth 30.000 copë peshk të llojit kral të rinj”, deklaroi ministri. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test