Butikofer: Referendumi me rëndësi kyçe për ardhmërinë e Maqedonisë, të rajonit dhe BE-së - Bota Sot
Butikofer: Referendumi me rëndësi kyçe për ardhmërinë e Maqedonisë, të rajonit dhe BE-së

Maqedonia

Butikofer: Referendumi me rëndësi kyçe për ardhmërinë e Maqedonisë, të rajonit dhe BE-së

Më: 22 gusht 2018 Në ora: 18:58
Rajnhard Butikofer në takim me kryeministrin Zoran Zaev

Nuk jemi të interesuar që të shohim vetëm zgjidhje  të problemit  që e kishit me Republikën e Maqedonisë, por jemi të gatshëm edhe të angazhohemi dhe të ndihmojmë për hapjen e dyerve në BE për avancimin e Maqedonisë dhe të japim ndihmë, madje edhe në këtë moment, edhe pse negociatat nuk kanë filluar, për avancimin në bashkëpunim me BE-në, tha sot eurodeputeti Rajnhard Butikofer në takim me kryeministrin Zoran Zaev. 

Siç njoftoi pres -shërbimi qeveritar, Butikofer e theksoi rëndësinë e  referendumit të ardhshëm, si për të ardhmen e Maqedonisë ashtu edhe për rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimin Evropian.

Njëkohësisht e transmetoi edhe përkrahjen për implementimin e marrëveshjes me Republikën e Greqisë. 

"Tashmë nuk ka vend në botë i cili nuk e njeh dhe e di identitetin tonë  pas arritjes historike të marrëveshjes me Greqinë, sepse treguam se jemi të gatshëm që të gjejmë zgjidhje e jo të gjejmë probleme. Prandaj referendumi është përgjegjësi për të gjithë në krijimin e një të ardhme ml të mirë për brezat e rinj", tha Zaevi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...