Italia pret që Kuvendi i Maqedonisë t’i miratojë ndryshimet kushtetuese që dalin nga marrëveshj? e Prespës - Bota Sot
Italia pret që Kuvendi i Maqedonisë t’i miratojë ndryshimet kushtetuese që dalin nga marrëveshj? e Prespës

Maqedonia

Italia pret që Kuvendi i Maqedonisë t’i miratojë ndryshimet kushtetuese që dalin nga marrëveshj? e Prespës

Më: 2 tetor 2018 Në ora: 20:13
Ministria e Punëve të Jashtme e Italisë

Ministria e Punëve të Jashtme e Italisë u deklarua për referendumin në Maqedoni dhe shpreson se Kuvendi do t’i miratojë ndryshimet kushtetues të parashikuara me marrëveshjen e Prespës.

“Në referendum konsultativ, shumica e gjerë e votuesve ishin “për” marrëveshjen me Greqinë me çka i vërtetuan aspiratat e qytetarëve të Maqedonisë për anëtarësim në BE dhe NATO. Italia jep përkrahje të plotë për rrugën euroatlantike të rajonit dhe shpreson se Kuvendi do t’i miratojë ndryshimet kushtetuese të parashikuara në marrëveshje”, thotë ministria e Punëve të Jashtme të Italisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat