Remenski: Kushtetuta është sikur një këmishë e cila duhet t’i përshtatet trupit - Bota Sot
Remenski: Kushtetuta është sikur një këmishë e cila duhet t’i përshtatet trupit

Maqedonia

Remenski: Kushtetuta është sikur një këmishë e cila duhet t’i përshtatet trupit

Më: 16 tetor 2018 Në ora: 17:46
Deputetja e LSDM-së, Frosina Remenski

Deputetja ei LSDM-së, Frosina Remenski sot në seancën e Kuvendit tha se nuk do të bën thirrje për këdo qoftë për të votuar ose jo, por tha se marrëveshja e Prespës e mbron gjuhën, identitetin dhe kufijtë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ajo tha se identiteti ynë do të ndryshojë, ne do të jemi qytetarë të BE-së dhe botës.

“Kushtetuta është si një këmishë që duhet përshtatur me trupin”, tha Remenski.

Ajo shtoi se edhe në indin maqedonas nëse kërkojmë për identitetin, disa do të pretendojnë se kanë origjinë nga Aleksandri i Madh, ndërsa të tjerë thonë para debatit, se sa jemi maqedonas të lashtë.

Sipas asaj, ne nuk duhet të jemi skllevër të tezave historike.

Ajo thotë se ka një hidhërim historik kur thuhet se të tjetër vendosin për popullin maqedonas.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...