Finlanda i jep mbështetje Maqedonisë në zbatimin e reformave - Bota Sot
Finlanda i jep mbështetje Maqedonisë në zbatimin e reformave

Maqedonia

Finlanda i jep mbështetje Maqedonisë në zbatimin e reformave

Më: 17 tetor 2018 Në ora: 18:06
Mati Antonen dhe Zoran Zaev

Sekretari i Shtetit në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Finlandës, Mati Antonen sot në një takim me kryeministrin Zoran Zaev shprehu mbështetje për procesin e reformave në Maqedoni.

Sipas Antonen, përfundimi i reformave në fazën në pritje të fillimit të negociatave para anëtarësimit me BE është një lehtësim për shtetin, sepse mbyllja efektive e kapitujve të nevojshëm në proces shkurton rrugën e anëtarësimit të plotë.

Në të njëjtën kohë, Sekretari i Shtetit iu dëshiron sukses në procesin që po ndodhte në Kuvendin e Maqedonisë.

“Ne jemi të përqendruar përmes një procesi gjithëpërfshirës dhe konstruktiv në Kuvend, që të udhëheqim procedurën për ndryshimin e Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë, si pjesë e marrëveshjes së Prespës dhe në këtë mënyrë të sigurojmë anëtarësimin e vendit tonë në BE dhe NATO. Kjo do të thotë stabilitet i sigurt dhe siguri për vendin tonë dhe mundësi për zhvillim ekonomik dhe standarde më të lartë jetese”, tha Zaev gjatë takimit.

Sqaroi se Qeveria është e fokusuar në zbatimin e reformave të nevojshme çka do të mundësojnë jetë më të mirë për qytetarët në vendin e tyre, ndërsa janë të nevojshme edhe për fillimin e bisedimeve të Maqedonisë me BE-në.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...