Zaev: Kërkesa për amnisti është e papranueshme - Bota Sot
Zaev: Kërkesa për amnisti është e papranueshme

Maqedonia

Zaev: Kërkesa për amnisti është e papranueshme

Më: 29 tetor 2018 Në ora: 16:54
Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev pas takimit me tetë deputetët që votuan për ndryshimet kushtetuese, tha se ka biseduar për tre nga katër pika që janë kërkuar nga to. Zëvendësi i trupit kombëtar për pajtim do të jetë deputet nga grupi i ri parlamentar. Zaevi thotë se kërkesa për amnisti nuk është e pranueshme dhe se pajtimi kombëtar bëhet në Kuvend.

“Bashkërisht me ministren Renata Deskoska u konsultuam me grupin e ri parlamentar. Konstatoj se gjetën drejtime konkrete në pjesën e garancisë se procesi do të kryet nga ana e Greqisë. Identiteti maqedonas do të përforcohet”, tha Zaev.

Ai shtoi se është biseduar edhe për trupin kombëtar për pajtim, gjegjësisht janë precizuar të gjitha detajet. Me formimin e trupit do të vërtetohet edhe metodologjia.

“I përpunuam të gjitha detajet. Së bashku me ekipet juridike do t’i ndërtojmë tri kërkesat”, tha Zaev.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...