Në Maqedoni është ulur numri i foshnjave të vdekur që lindin para kohe - Bota Sot
Në Maqedoni është ulur numri i foshnjave të vdekur që lindin para kohe

Maqedonia

Në Maqedoni është ulur numri i foshnjave të vdekur që lindin para kohe

Më: 17 nëntor 2018 Në ora: 16:18
Foto ilustrim

Përqindja e vdekjeve të foshnjave të parakohshme është zvogëluar, këtë e konfirmojnë nga Klinika e Gjinekologjisë dhe Akusherisë.

Sipas të dhënave nga klinika në vitin e kaluar 2017, numri i foshnjave të parakohshme të vdekur ishte 167 nga 781 ose 21% e pacientëve të trajtuar në njësinë e kujdesit intensiv, ndërsa në vitin 2018, gjithsej 96 nga 595 ose 16% e pacientëve të trajtuar vdiqën në të njëjtën periudhë prej 10 muajsh. Nga Klinika theksojnë se bëhet fjalë për vdekshmëri të vdekjet e parakohshme, të cilat janë foshnje të parakohshme dhe foshnje me rrezik të lartë.

Klinika e Gjinekologjisë këtë vit shënon Ditën Botërore të foshnjeve të lindur para kohe nën moton “Le të bashkëpunojmë: Partneriteti me familjet në kujdesin për të sapolindurit e vegjël dhe të sëmurë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...