Zaev: Do të jemi krenar me anëtarësimin tonë në NATO - Bota Sot
Zaev: Do të jemi krenar me anëtarësimin tonë në NATO

Maqedonia

Zaev: Do të jemi krenar me anëtarësimin tonë në NATO

Më: 21 nëntor 2018 Në ora: 09:53
Zoran Zaev

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, me ftesë të Bordit Drejtues të Lidhjes së luftëtarëve të Luftës anti-fashiste në Maqedoni, ka marrë pjesë në debatin që organizohet rregullisht për tema aktuale shoqëroro-politike.

Zaev në fjalimin e tij foli për procesin e ndryshimeve kushtetuese në Kuvend si dhe lajmet që jepen për ndryshimin ose fshirjen e KAÇKM-së nga Kushtetuta.

“E vërteta është se KAÇKM jo që nuk fshihet nga preambula, por do të përmendet dy herë. Me amendamentin për KAÇKM-në qartësohet se në vend të manifestit, do të thirremi në vendime juridike që janë përfshirë në shpalljen e KAÇKM-së”, tha Zaev.

Ai më tej tha se Marrëveshja me Greqinë i jep Maqedonisë mundësi historike për ta zgjidhur krizën shumëvjeçare.

“Marrëveshja me Greqinë është për të ardhmen e Maqedonisë dhe për mundësi të mirë për anëtarësim në BE dhe NATO”, tha Zaev.

Zaev para të pranishmëve tha se flamuri i Maqedonisë do të qëndrojë krenarë në NATO, së bashku me himnin, identitetin dhe gjuhën maqedonase.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...