Mediat serbe: Nga marrëveshja e re PVD-PDSH, Kryetar i ri i KKSH-së Ragmi Mustafa - Bota Sot
Mediat serbe: Nga marrëveshja e re PVD-PDSH, Kryetar i ri i KKSH-së Ragmi Mustafa

Maqedonia

Mediat serbe: Nga marrëveshja e re PVD-PDSH, Kryetar i ri i KKSH-së Ragmi Mustafa

Më: 21 nëntor 2018 Në ora: 22:09
Rgami Mustafa

“Kryetari i ri Ragmi Mustafa”  (“Ragmi Mustafa novi predsednik“) është ky titulli në faqen e parëe të gazetës serbe Danas ku shkruan për një marrëveshje të re mes dy partive poltike shiptare në Luginëne Presheves PVD dhe PDSH. Sipas kësaj marrëveshja, kryetar i ri i KKSH-së është zgjedhur Ragmi Mustafa ka shkruar gazeta serbe e cila në ballinën e publikon  foton e Ragmi Mustafen ish-kryetar të Presheves (PDSH) që dikur e kishte shpërblyer presidentin serb Aleksander Vucic.

U nënshkrua Marrëveshja për udhëheqjen e Këshillit Kombëtar Shqiptar.

Marrëveshja e nënshkruar mes dy subjekteve politike (PVD dhe PDSH) për bazë ka zhvillimin e gjithëmbarshëm shoqërorë si parakusht për zhvillimin e mëtejshëm dhe prosperitetin e shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, ka shkruar Shaip Kmaberi ne fb e tij.

Sipas Kamberit “Mbrojtja, ruajtja dhe avancimi i identitetit kombëtarë në përgjithësi, e flamurit kombëtarë në veçanti, është njëra prej shtyllave kryesore të kësaj marrëveshje. Marrëveshja e arritur përfshinë nxitjen e rritjes së cilësisë në katër fushat e këtij institucioni dhe është e bazuar në dokumentet politike vendore dhe konventat ndërkombëtare.”

Puna dhe angazhimi i KKSH-së do të jenë në harmoni me:

– Deklaratën e Referendumit të 1 dhe 2 Marsit 1992
– Marrëveshjen e Konçulit (2001)
– Platformën e përbashkët politike (2006)
– Platformën për masat urgjente për afirmimin e të drejtave të Shqiptarëve në Luginën e Preshevës (2013) dhe
– Deklaratën politike, 14 Korrik 2018, e Kuvendit të Këshilltarëve Shqiptarë

Marrëveshja mbetet e hapur për t’ iu bashkuar edhe listat tjera pjesmarrëse në Këshillin Kombëtarë Shqiptarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...