Ia hackojnë telefonin – Princi Harry padit tabloidet “The Sun” dhe “The Mirror”, pak kohë pasi gruaja e tij padititi “DailyMail” - Bota Sot
Ia hackojnë telefonin – Princi Harry padit tabloidet “The Sun” dhe “The Mirror”, pak kohë pasi gruaja e tij padititi “DailyMail”

Mediale Vip

Ia hackojnë telefonin – Princi Harry padit tabloidet “The Sun” dhe “The Mirror”, pak kohë pasi gruaja e tij padititi “DailyMail”

Më: 5 tetor 2019 Në ora: 21:55
Princi Harry dhe Meghan Markle

Duka i Sussex-it, ka filluar veprimet juridike kundër pronarëve të tabloideve të njohura britanike si The Sun dhe The Daily Mirror, në lidhje me hakmarrjet e supozuara për ‘hackim’-in telefonit.

Dokumentet janë ngritur në emër të Princit Harry mbi supozimin se tabloidet kanë përgjuar në mënyrë të paligjshme mesazhet e postës zanore, konfirmoi Pallati i Buckingham-it, shkruan BBC, transmeton Telegrafi.

Gruaja e tij, Meghan Marke këtë javë filloi veprimet juridike kundër Mail on Sunday (në kuadër të DailyMail).

Mail on Sunday akuzohen se kanë publikuar në mënyrë të paligjshme një letër private që ajo ia dërgoi babait të saj.

Një zëdhënëse i Gazetave të Grupit të Lajmeve (NGN) – tha: “Ne konfirmojmë që një kërkesë është lëshuar nga Duka i Sussex-it”.

Detajet e veprimit të ri juridik të dukës u raportuan për herë të parë nga faqja e internetit, Byline.

BBC i kupton pretendimet e Dukës kundër NGN të vitit 2010, por ende nuk është e qartë se nga datojnë pretendimet e tij kundër The Daily Mirror.

Një burimi tha Shoqatës së Shtypit se ishte në dijeni që procedurat ishin lëshuar, por ende nuk i kishin pranuar ato, kështu që nuk ishte në gjendje të komentonte më tej.

Jonny Dymond, korrespodent mbretëror i BBC-së, thotë se ky veprim ligjor na kthen në kohën e skandalit të hakerëve telefonikë të fillim-viteve 2000.

Akuzat për përgjimin e telefonave nga tabloidi i asaj kohe News of the World, çuan deri në mbylljen e tij në vitin 2011 dhe një gjyq tetë muajsh.

Historia daton rreth vitit 2007, kur Clive Goodman, redaktori i atëhershëm i News of the World dhe Glenn Mulcaire, një hetues privat u dënuan për përgjimin e mesazheve të sekretarisë zanore të lënë për ndihmësit mbretërorë dhe më pas u burgosën.

Teknika i pa gazetarët të hidhnin mesazhe zanore të personave të famshëm duke përdorur një numër PIN të paracaktuar të fabrikës dhe më pas të përdorin informacionin për të shkruar histori lajmesh.

Princat William dhe Harry dhe Kate Middleton të atëhershëm u emëruan të gjithë viktima në gjyqin e vitin 2011, i cili çoi në një hetim publik.

Një gazetar u deklarua fajtor për hakmarrje përmes telefonit në News of the World, ndërsa një gjyqtar në një proces gjyqësor civil kundër The Mirror vendosi që hakmarrja e telefonit në letër të ishte “e përhapur”.

Midis tyre, të dy grupet e gazetave thuhet se kanë paguar pothuajse 500 milionë funte për viktimat e “hackim”-it të telefonit në vendbanime dhe kostot ligjore. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...