Mirupafshim mamografi: Tashmë një analizë e thjeshtë gjaku diagnostikon kancerin e gjirit - Bota Sot
Mirupafshim mamografi: Tashmë një analizë e thjeshtë gjaku diagnostikon kancerin e gjirit

Mjekësi alternative

Mirupafshim mamografi: Tashmë një analizë e thjeshtë gjaku diagnostikon kancerin e gjirit

Më: 8 gusht 2019 Në ora: 16:02
Foto ilustrim

Ashtu sikurse të gjithë e dimë, pas moshës 40 vjeç është shumë e rëndësishme të kryhet mamografia si një parandalim për kancerin e gjirit. Tashmë është e mundur të jepet një diagnozë e hershme pa mamografinë e dhimbshme, vetëm përmes një analize të thjeshtë gjaku.

Quhet biopsi e lëngshme dhe është analiza e gjakut që aktualisht është më efektivja për diagnostikimin e kancerit të gjirit dhe ka një besueshmëri 90%. Ajo u zbulua nga një ekip studimor gjerman nga Universiteti i Heidelberg. Kanceri i gjirit aktualisht përfaqëson kancerin më të zhvilluar tek gratë për 30% të popullsisë femërore në botë. Nëse zbulohet në kohë, mundësia e mbijetesës është 95%.

Biopsia e lëngshme u testua në 900 gra nga të cilat 500 me kancer dhe 400 të shëndetshme. Një test shumë i thjeshtë i kryer me marrjen e mostrave që mund të kryhet në çdo laborator analize.

Normalisht, rregullat e parandalimit të përgjithshëm nuk duhet të mungojnë, domethënë të kryhen me rregullsi rrezet X-ray pas moshës 30-vjeçare. Mjekët në Spitalin Universitar Heidelberg thonë se ky test gjaku do të jetë në gjendje të njohë të ashtuquajturat biomarker.

Ja deklarata e mjekëve, e publikuar në gazetat e famshme gjermane:

“Tani, testi i gjakut i zhvilluar nga studiuesit gjermanë ofron një mundësi të re revolucionare për të zbuluar kancerin e gjirit shpejt dhe jo në mënyrë invazive duke përdorur biomarkera në gjak”, shpjegon Christof Sohn, drejtori i spitalit universitar të grave.

Këshilla është që së pari të bëni një test gjaku dhe në rastin e një tumori të konfirmuar, të bëni një mamografi për të përcaktuar se në cilën fazë është. Ekipi gjerman beson se diagnostikimi me marrjen e mostrave të gjakut është plotësisht i sigurt dhe efektiv.

Në çfarëdo mënyre është e këshillueshme që të bëni parandalime që në moshë të re pasi kanceri i gjirit nëse nuk trajtohet, vret edhe gra shumë të reja. Parandalimi është më i mirë sesa kurimi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat