Disa këshilla efektive si të eleminoni celulitin pa asnjë lloj ndërhyrje

Mjekësi alternative

Disa këshilla efektive si të eleminoni celulitin pa asnjë lloj ndërhyrje

Më: 5 shkurt 2020 Në ora: 15:37
Ilustrim

Dhe, për fat të keq, jo pak gra përballen me të. Celuliti mund të ndodhë për shkak të kequshqyerjes, stresit, pirjes së duhanit ose thjesht për shkak të gjenit që kemi.

Lufta me celulitin është e vështirë por jo e pamundur. Ne kemi shanse reale për ta hequr qafe atë dhe për ta mbajtur larg.

Ende ka kohë për të punuar në atë "trup të përsosur për verën", kështu që ne kemi përgatitur disa zgjidhje për të zgjidhur këtë problem, i cili mund të jetë i dobishëm për ju.

Pastrim anticelulit i bërë në shtëpi

Ekziston një recetë për një pastrim anti-celulit që mund të bëni edhe në shtëpi. Disa përbërës janë të mjaftueshëm dhe për rezultatet më të mira, rekomandohet t’i përdorni 2-3 herë në javë, duke masazhuar zonën për 3-5 minuta.

Përbërësit që ju nevojiten: Një filxhan kafeje, një filxhan vaj kokosi, një filxhan sheqer, gjysëm luge kanellë.

Pra, pasi të blini këto përbërës, gjithçka që duhet të bëni është të filloni përgatitjen e pastrimit. Vendosni vajin e arrës së kokosit në një tas dhe vendoseni në mikrovalë për ta shkrirë. Shtoni përbërësit e tjerë në tas dhe përzieni mirë.

Pasi të keni pastruar, thjesht duhet ta aplikoni në çdo vend ku keni celulit, me lëvizje rrethore. Pastaj masazhoni për 3-5 minuta dhe përsëritni aktivitetin 2-3 herë në javë. Mund të mbani atë që mbetet, sepse nuk do të shkojë dëm, mund të zgjasë me muaj pa pasur nevojë të ruhet në frigorifer.

Përdorni uthull molle

Mund të provoni të përzieni uthull molle në sasi të barabarta me ujin, pas së cilës shtoni pak mjaltë. Masazhoni përzierjen e përftuar në zonat ku ka celulit, pastaj mbështillni zonën me një mbështjellës plastic dhe mbajeni për një orë. Pas kësaj kohe, hiqeni dhe pastroni përzierjen e shpërndarë në lëkurë me ujë të ngrohtë. Përsëriteni aktivitetin rregullisht çdo ditë derisa të merrni rezultatet e dëshiruara.

Hidratojeni me ujë dhe limon

Hidratimi është gjithashtu shumë i rëndësishëm. Pini sa më shumë ujë dhe mund të hiqni dorë nga lëngjet. Rekomandohet të pini lëng limoni çdo mëngjes në stomak bosh. Përzieni limonin me pak ujë, më pas pini lëngun. Thuhet gjithashtu se është një aleat i shkëlqyeshëm kundër celulitit.

Ushqim i shëndetshëm

Ushqimi gjithashtu ka rolin e tij. Sepse ne nuk mund të presim që të hamë vetëm ushqim jo të shëndetshëm pa patur efekte negative në pamjen e trupit. Ushqimi në sasi të mëdha nuk prodhon celulit, por ushqim jo i shëndetshëme bën. Recetat janë shumë më tepër sesa mendoni!

Ushtrime

Ushtrimi gjithashtu na ndihmon të heqim qafe celulitin. Ne ju rekomandojmë të shkoni në palestër të paktën 2-3 herë në javë. Në mëngjes ose në mbrëmje, gjithmonë gjejmë gjysmë ore ose një orë të lirë.

Të gjitha këto procese luftarake kundër celulitit kërkojnë rregullsinë. Në çdo rast, nëse ndjekim këto metoda, rezultatet do të shfaqen sa më shpejt të jetë e mundur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat