Pijet e mëngjesit që ju zgjojnë më shumë se kafja dhe dëmtojnë më pak

Mjekësi alternative

Pijet e mëngjesit që ju zgjojnë më shumë se kafja dhe dëmtojnë më pak

Më: 4 mars 2020 Në ora: 11:46
Ilustrim

Në mëngjes, një kafe e këndshme për t’u zgjuar është ajo që marrim të gjithë, por ka disa pije që bëjnë më pak dëm, dhe kanë një efekt më të mirë. Le të shohim së bashku për të kuptuar se cilat janë pijet.

Për disa njerëz është e pashmangshme, të fillosh me këmbën e duhur, një filxhan kafe, ndërsa për të tjerët është një takim gjatë ditës, mbase për t’u shijuar, së bashku me një bisedë me miqtë, apo kolegët. Por ka disa pije që kanë një efekt më të fuqishëm se kafja, dhe mbi të gjitha ato na bëjnë më pak dëm.

Sipas disa hulumtimeve, pirja e shumë kafe është e keqe për shëndetin tuaj, dhe për disa njerëz, gjithashtu rrit rrahjet e zemrës, ose nëse merret pas një ore të caktuar, nuk ju lejon të pushoni mirë gjatë natës.

Pra, pse të mos përpiqemi të kufizojmë, ose plotësisht të ndalojmë marrjen e kafeinës, për shembull nëse nuk e marrim atë për rreth 7 ditë, dhimbjet e kokës ulen, zorrët funksionojnë më mirë dhe gjithashtu rrit aftësinë e përqendrimit.

Por vijmë te 3 pijet me të cilat mund të zëvendësojmë kafenë e mëngjesit:

Çaj jeshil. Shtë një çaj jeshil i fermentuar që përmban probiotikë, vitaminë K-2, B-12 dhe acide yndyrore. Për ta bërë këtë ju duhet 4 litra ujë, 4 filtra çaji të zi, tre të katërtat e një filxhani kafe, sheqer. Ngroheni ujin mbi një nxehtësi të ulët dhe hidhni çajin. Shtoni sheqerin dhe nxeheni për një çerek ore në një nxehtësi të ulët. Lëreni të ftohet dhe më pas derdhni gjithçka në një enë qelqi. Super pija për mëngjes është gati.

Limonadë. Ndihmon tretjen dhe ka një veprim detox. Ajo rrit energjinë, parandalon gurët në veshka dhe gjithashtu ju ndihmon të humbni peshë, e cila nuk është asnjëherë efekt i keq. Për ta përgatitur atë, në mënyrë që të nisni ditën me këmbën e djathtë në mëngjes, ju nevojiten: 3 limona, një lugë mjaltë, pak piper dhe një litër ujë. Përziejini gjithçka së bashku, dhe është gati.

Çaj nenexhiku. Ky është gjithashtu një pije e shkëlqyeshme, që duhet të pihet në mëngjes për një super ngarkesë dhe përbërësit që ju nevojiten janë: një filxhan çaj nenexhik, një filxhan me ujë, një gotë akulli, një limon të tërë dhe disa gjethe mente. Vendosini të gjithë përbërësit së bashku në mikser, dhe më pas derdhni përmbajtjen në një shishe, mund ta konsumoni gjatë gjithë ditës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat