Parandalimi i sëmundjeve kardiovaskulare: Mënyra alternative për të promovuar shëndetin

Mjekësi alternative

Parandalimi i sëmundjeve kardiovaskulare: Mënyra alternative për të promovuar shëndetin

Më: 5 prill 2020 Në ora: 13:23
Foto ilustrim

Kur dëgjoni për sëmundje kardiovaskulare, dy gjëra vijnë në mendje: sulmi në zemër dhe goditje në tru.

Kushtet që prekin zemrën dhe enët e gjakut, të tilla si angina ose sëmundja e arterieve koronare, mund të kenë një efekt shkatërrues në trupin e njeriut.

Nëse lihen të patrajtuar, ato shkaktojnë probleme serioze shëndetësore, raporton “alternativemedicine”.

Në momentin që një enë gjaku shpërthen në tru, furnizimi i gjakut është ndërprerë dhe qelizat menjëherë fillojnë të vdesin.

Mbijetesa e një goditjeje nuk është e pamundur, por është sfiduese. Sëmundja kardiovaskulare vret miliona njerëz çdo vit. Sëmundja e zemrës mund të prekë njerëzit e çdo moshe. Pra, nuk je kurrë shumë i ri për t’u shqetësuar për çështje si kjo.

Këto këshilla nga ekspertët do të ndihmojnë njerëzit të marrin një qasje proaktive për të parandaluar dhe madje të rikthejnë sëmundjet kardiovaskulare. Nuk ka nevojë të mbështetet në ilaçe.

Konsumimi i ushqimeve të tëra si manaferrat e freskëta ose patatet e pjekura është e shkëlqyeshme për përmirësimin e shëndetit dhe parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, natyrisht. Nga ushqimet, nuk duhet të kuptohet shtesa ose ushqim i përpunuar.

Ushtrimi i rregullt zvogëlon shanset për të marrë sëmundje të zemrës. Ekzistojnë shumë ushtrime për të ndihmuar në forcimin e zemrës dhe enëve të gjakut, siç janë hapat aerobikë, trajnerët eliptikë, vrapimi, litari i hedhjes, etj.

Nëse jeni të interesuar për të rritur nivelin tuaj të fitnesit, duhet të siguroheni më mirë të merrni këshilla nga ekspertë për arritjen e fitnesit. Profesionistët do të jenë në gjendje t’ju tregojnë gjithçka që duhet të dini për arritjen e qëllimeve tuaja dhe drejtimin e një jete pa sëmundje.

Ekziston një lidhje e ngushtë midis pirjes së duhanit dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Më saktësisht, thithja e tymit të duhanit është e dëmshme për zemrën dhe enët e gjakut.

Zemra kërkon një sasi të konsiderueshme oksigjeni, si dhe lëndë ushqyese, nga arteriet koronare dhe degët e tyre. Fatkeqësisht, depozitat yndyrore ndërtohen në një ose më shumë arterie, gjë që nga ana tjetër çon në ngushtimin e arterieve.

Ekspertët thonë se 1 në 5 vdekje si rezultat i sëmundjes së zemrës është për shkak të pirjes së duhanit.

Përveç dëshirave të forta për nikotinën, personi pëson ndjesi shpimi gjilpërash në ekstremitetet e poshtme, dhimbje të fytit, djersitje, vjellje, pagjumësi dhe vështirësi në përqendrim.

Kjo është arsyeja pse nuk është një ide e mirë për të ndaluar pirjen e duhanit menjëherë. Futja e nikotinës duhet të ndalet ngadalë për rezultatet më të mira.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat