Kombinimi i këtyre tri ushqimeve është i rëndësishëm në luftën kundër koronavirusit

Mjekësi alternative

Kombinimi i këtyre tri ushqimeve është i rëndësishëm në luftën kundër koronavirusit

Më: 20 prill 2020 Në ora: 17:43
Ilustrim

Mjeku britanik Dr Chris në emisionin “This Morning” është lidhur nëpërmjet video-thirrjes dhe ka biseduar me moderatorët Eamonn Holmes dhe Ruth Langsford lidhur me temën e ushqimit dhe sistemit të imunitetit.

Dr Chris ka shpjeguar që nëpërmjet ndryshimit të ushqimit mund të forcojmë imunitetin tonë dhe të rrisim shanset në luftën kundër koronavirusit, raporton Mirror.

Jogurti, fasulja dhe bananet janë tre artikujt kryesorë të cilët duhet t’i konsumojmë, thekson mjeku.

Ky ekspert ka shpjeguar që zorrët janë të rëndësishme për imunitet – rreth 70 për qind të qelizave tona të imunitetit gjenden në traktin gastrointestinal.

– Sistemi juaj i imunitetit ju mbron nga viruset dhe bakteret. Ju këshilloj që të shtoni konsumimin e probiotikëve, përkatësisht jogurtit (për të rritur sasinë e baktereve të mira).

Nëse shikoni etiketën që ka të bëjë me vlerat nutritive të artikullit dhe përbërësve në jogurt, mund të shihni disa emra të gjatë, ata janë emra të baktereve të cilat gjenden brenda – thekson mjeku.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat