Zbulohet data e publikimit të rezultatit të ilaçit kundër koronavirusit

Mjekësi alternative

Zbulohet data e publikimit të rezultatit të ilaçit kundër koronavirusit

Më: 27 prill 2020 Në ora: 13:47
Foto ilustrim

Remdesivir është testuar si ilaç për trajtimin e pacientëve të infektuar me COVID-19.

Rezultatet paraprake nga provat klinike të një medikamenti eksperimental antiviral për koronavirus mund të vijnë brenda një jave, tha një studiues i lartë të dielën, raporton Cnn.

Rezultatet përfundimtare të testit për ilaçin, Remdesivir, nuk priten deri në mes të majit, në fund të majit, tha Dr. Andre Kalil, një hetues kryesor për gjyqin. Por ai tha që ekipi “mund të ketë disa të dhëna të hershme brenda një ose dy javëve të ardhshme”.

Remdesivir fillimisht u testua nga Gilead Sciences si një trajtim i mundshëm për Ebola, dhe tregoi aktivitet kundër koronavirusit të ri në tubat e provës. Por nëse ilaçi është një trajtim efektiv për Covid-19 mbetet e paqartë.

Studimi i ri, i sponsorizuar nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë, është një provë e rastësishme, e dyfishtë, e kontrolluar nga placebo – do të thotë as pacientët dhe as mjekët e tyre nuk e dinë kush po merr ilaçin e vërtetë dhe kush po merr një qetësues.

Pacientët përfunduan regjistrimin në studim të dielën e kaluar, tha Kalil, duke shtuar se numri i tyre kishte tejkaluar objektivin e 572.

Testi filloi në Universitetin e Nebraska Qendra Mjekësore, ku Kalil është profesor i mjekësisë, por ai është zgjeruar në gati 70 site në të gjithë botën, nga Koreja e Jugut në Gjermani.

Të dhënat për Remdesivir janë konfuze në rastin më të mirë. Në fillim të këtij muaji, prodhuesi i drogës, Gilead lëshoi ​​informacione për 53 pacientë, shumica prej të cilëve treguan përmirësim pas marrjes së infuzioneve të Remdesivirit.

Informacioni i lëshuar në STAT News sugjeroi që pacientët që merrnin Remdesivir po shëroheshin shpejt, por raporti ishte i bazuar në një diskutim të regjistruar të një studimi klinik dhe ofroi pak detaje.

Javën e kaluar, Organizata Botërore e Shëndetit publikoi aksidentalisht një përmbledhje të rezultateve nga një gjykim i ilaçeve në pacientët me koronavirus. Një pamjet e publikuara nga STAT tregoi “përdorimi i Remdesivir nuk shoqërohej me një ndryshim në kohë në përmirësimin klinik”.

Por ai gjyq u ndërpre herët për shkak të regjistrimit të ulët, dhe Gilead tha që ishte jokonkluziv.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat