Zemër e shëndetshme me ushqime shumëngjyrëshe - Bota Sot
Zemër e shëndetshme me ushqime shumëngjyrëshe

Mjekësi alternative

Zemër e shëndetshme me ushqime shumëngjyrëshe

Më: 14 qershor 2020 Në ora: 21:58
Foto ilustrim

Shëndeti i zemrës kërkon shmangien e ushqimeve të shpejta dhe të përpunuara, por jo vetëm ato. Duke zgjedhur atë që hani, ju mund të ulni kolesterolin, presionin e gjakut dhe të shmangni llojet e ndryshme të inflamacionit, thekson një studim i fundit.

Këto 10 ushqime janë shumë të mira për shëndetin e zemrës:

1. Tërshëra dhe elbi

Këto drithëra përmbajnë fibra të veçanta – beta-glucan, të cilat në dietë kanë shumë përfitime për shëndetin e njeriut. Beta-glucan, sipas studimit, ka një efekt të dobishëm mbi imunitetin dhe është një mbrojtje e dobishme për pacientët që i nënshtrohen rrezatimit dhe kimioterapisë.

Një nga rolet më të rëndësishme të tij është ulja e kolesterolit, e cila është me rëndësi të veçantë për shëndetin e zemrës.

2. Vaji i peshkut është i pasur me acide yndyrore omega-3, të cilat janë shumë të rëndësishme për shëndetin e zemrës. Peshqit e pasur me acide yndyrore omega-3 janë: salmoni, toni dhe gaforret.

3. Perimet me gjethe të gjelbra, sallata e gjelbër, spinaqi janë të pasura me vitamina A, C, E dhe K, dhe përmbajnë antioksidantë që ndihmojnë në lirimin e toksinave nga trupi. Për shkak të sasisë së lartë të kalciumit, magnezit dhe kaliumit, kjo perime është shumë e rëndësishme kur bëhet fjalë për shëndetin e zemrës.

4. Frutat e thata dhe farat

Farat dhe frutat e thata, si arrat, kanë shumë kalium, magnez dhe minerale të tjera të njohura për të reduktuar aleatët e presionit të gjakut. Arrat, bajamet, farat e lirit dhe lajthitë janë një zgjedhje shumë e mirë. Arra ka përqindje të lartë të acideve yndyrore omega-3.

5. Rrepa

Rrepa përmban shumë monokside të azotit, duke ndihmuar në hapjen e enëve të gjakut dhe uljen e presionit të gjakut. Një studim i kryer në Australi tregoi se te meshkujt dhe femrat që u testuan, brenda gjashtë orësh pati rënie të ndjeshme të presionit të gjakut pas marrjes së 500 gramë të lëngut të panxharit.

6. Avokado

Hulumtimi i botuar në Journal of the American Heart Association tregoi se zëvendësimi i yndyrës së ngopur me një avokado në ditë, mund të çojë në ulje të presionit të gjakut deri në 13.5 miligram për decilitër.

7. Vaji i ullirit

Acidet yndyrore të ngopura janë përbërësi kryesor i dietës mesdhetare. Ajo përmirëson shëndetin e zemrës dhe të trurit, zvogëlon rrezikun e kancerit të gjirit dhe rrit jetëgjatësinë.

8. Bishtajoret

Asnjë listë e ushqimeve të mira për zemrën nuk do të ishte e plotë pa bishtajoret: të gjitha llojet e fasuleve, thjerrëzat, leblebia, bizelet e zeza dhe të kuqe.

9. Produktet e qumështit janë me yndyrë të ulët

Edhe pse mund të duket pak e çuditshme që produktet e qumështit janë në një listë të ushqimeve të shëndetshme të zemrës me cilësi të lartë, shkencëtarët thonë se djathi dhe kosi mund të ndihmojnë në reduktimin e presionit të gjakut.

10. Dietë e ekuilibruar me përmbajtje të ulët natriumi

Ekspertët në përgjithësi argumentojnë se duhet të fokusohen në ushqime të shëndetshme të të gjitha llojeve dhe ngjyrave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat