Dush me sapun?

Mjekësi alternative

Dush me sapun?

Më: 29 gusht 2021 Në ora: 16:55
Foto ilustrim

tët kanë përcaktuar se sa duhet të zgjasë dushi, pa pasur dëme. Për lëkurën e të gjithë trupit, thonë ata, bërja e dushit ka më shumë dëm sesa dobi, madje disa këshillojnë që kur të bëni dush me sapun të fërkohen mirë vetëm tre pjesë të trupit – sqetulla, ijët dhe këmbët, dhe pjesa tjetër duhet të lahen vetëm me ujë.

Dr. Sandi Skotnicki, një profesor asistent i dermatologjisë në Universitetin e Torontos, pohon se “pastrimi i trupit me sapun nga koka te këmbët mund të çojë në probleme të lëkurës, të tilla si ekzema”, duke shtuar se disa pjesëve të trupit duhet t’u jepet vëmendje speciale.

“Sqetullat, ijët dhe këmbët janë pjesë të trupit ku lëkura është jashtëzakonisht e ndjeshme, kështu që ato janë më të prirura ndaj kërpudhave që mund të çojnë në infeksione. Prandaj, këto pjesë janë veçanërisht të ndjeshme ndaj zhvillimit të baktereve të këqija dhe specifike infeksionet”, përfundoi dr. Skotnicki.

Themeluesi i Qendrës së Grave për Tretjen në Maryland, Dr. Chevy Chase, pajtohet me këtë deklaratë, duke pohuar se “fërkimi i rregullt i trupit me sapun shkatërron një pjesë të dobishme të mikrobiomës sonë, e cila më vonë nuk është në gjendje të njohë ndryshimin midis baktereve të mira dhe të këqija”.

Kjo mbështetet nga hulumtimi nga viti 2018, i botuar në revistën “Science Advances”, i cili zbuloi një lloj bakteresh në lëkurën e të anketuarve, i cili shoqërohet me një rrezik të zvogëluar të kancerit të lëkurës.

Ndërsa larja e rregullt me ​​ujë nuk i largon këto baktere, sapuni dhe përgatitjet e tjera të banjës i heqin ato nga sipërfaqja e lëkurës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat