​Kripa e hidhur pastron poret

Mjekësi alternative

​Kripa e hidhur pastron poret

Më: 30 maj 2022 Në ora: 20:53
Foto ilustrim

Sulfati i hidratuar i magnezit, i njohur si kripë e hidhur dhe epsomite (kripa epsom), është i popullarizuar për t'u shtuar në ujin e banjës: për të reduktuar stresin, për të zbutur lëkurën ose për të lehtësuar dhimbjen.

Përdorimi i kripës së hidhur trajton me sukses aknet, lythat, lëkurën e thatë dhe erën e pakëndshme të këmbëve.

Për çfarë është e mirë?

aknet

lythat dhe misrat

lëkurë të thatë

erë e pakëndshme e këmbëve

hemorroidet

ngërçet e muskujve

dermatofitoza

herpes zoster

Si përbërës aktiv i hidroksidit të magnezit, sulfati i magnezit është një laksativ me bazë kripe: magnezi tërheq lëngjet nga gjaku dhe i derdh ato në zorrë, duke zbutur jashtëqitjen ndërsa shkakton ngërçe të zorrëve që stimulojnë funksionin e jashtëqitjes.

Disa njerëz marrin një ose dy lugë çaji sulfat magnezi të tretur në një gotë me ujë për të lehtësuar kapsllëkun. Problemi me këtë ilaç është se shpesh është shumë i fortë, kështu që shkakton diarre ose dhimbje barku. Dhe mund të ndërhyjë në përthithjen nga trupi të lëndëve ushqyese thelbësore. Prandaj, është mirë që të mos përdorni sulfat magnezi si laksativ nëse nuk ju këshillon mjeku.

Pastrim i thellë i poreve – shtoni një filxhan sulfat magnezi në 1/2 litër ujë të ngrohtë dhe fërkojeni lëkurën me këtë tretësirë për të hequr pikat e zeza, për të pastruar dhe hapur poret dhe për të freskuar lëkurën.

Lehtëson dhimbjet e muskujve - tretësira e sulfatit të magnezit tërheq lëngun nga trupi dhe redukton ënjtjen e indeve.

Ndrydhje dhe mavijosje – Sulfati i magnezit do të zvogëlojë ënjtjen pas ndrydhjeve dhe mavijosjes. Shtoni dy gota sulfat magnezi në një banjë të ngrohtë dhe lagni pjesën e dëmtuar të trupit.

Ndihmon me hemorroidet – sepse zvogëlon ënjtjen e indeve, sulfati i magnezit është i shkëlqyer kundër hemorroideve. Shtoni pak kripë në vaskë dhe zhytni zonën e dhimbshme.

Zbutja e lëkurës – gjatë larjes, fërkoni një grusht sulfat magnezi në lëkurë. Fërkimi do të largojë qelizat e vdekura nga lëkura juaj, pas së cilës lëkura juaj do të duket dhe do të jetë shumë më e lëmuar dhe më e freskët. Ndihmon gjithashtu kur dëshironi të reduktoni problemet e shkaktuara nga fshikëzat.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat