Ushqimet e rrezikshme për shëndetin të cilat e shkaktojnë kancerin - Bota Sot
Ushqimet e rrezikshme për shëndetin të cilat e shkaktojnë kancerin

Mjekësi alternative

Ushqimet e rrezikshme për shëndetin të cilat e shkaktojnë kancerin

Më: 30 janar 2018 Në ora: 16:13
Ilustrim

Numri i sëmundjeve gjithmonë është në rritje, dhe prandaj duhet të bëjmë çmos për ta parandaluar zhvillimin e kancerit dhe sëmundjeve tjera.

Është tejet e domosdoshme që t’i ndryshoni shprehitë e ushqimit dhe mënyrën e jetesës për t’i minimizuar rreziqet e kancerit dhe sëmundjeve tjera.

Më poshtë i keni disa ushqime, të cilat sipas nutricionistëve janë të dëmshme për shëndetin.

Vajrat e hidrogjenerizuara

Vajrat e hidrogjenerizuar gjenden në të gjitha llojet e ushqimit, e në veçanti në margarinë, në ushqime të ripaketuara dhe në ‘fast food’.

Kokoshkat e mikrovalës

Sipas hulumtimeve, kimikalet të cilat gjenden në pjesën e brendshme të kokoshkave të mikrovalës përfshijnë edhe acidin perfluorooctanoik (PFOA), dhe janë kimikale që shkaktojnë sëmundje të mëlçisë dhe kancerin e pankreasit. Kur vendoset qesja në mikrovalë, kimikalet shpërndahen edhe brenda kokoshkave. Prandaj përgatitni kokoshkat në mënyrën e vjetër, siç i keni përgatitur kur nuk keni pasur mikrovalë.

Pluhuri i bardhë

Pluhuri i bardhë i rafinuar është përbërësi më i zakonshëm në çdo ushqim, por sasia e madhe e karbohidrateve nuk është arsyeja e vërtetë se përse duhet të brengoseni.

Studimet tregojnë se konfirmimi i karbohidrateve të rafinuara e rritë rrezikun e kancerit të gjirit te gratë për 220 për qind.

Ëmbëlsirat

Sheqeri është i keq! Sheqeri që gjendet në pemë dhe perime nuk është i keq, por i dëmshëm është sheqeri i bardhë i përpunuar. Kancerit i “pëlqen” sheqeri, dhe aq më shumë që e konsumoni, aq më i madh rreziku për kancer.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test