Gripi luftohet me këto lloje të erëzave - Bota Sot
Gripi luftohet me këto lloje të erëzave

Mjekësi alternative

Gripi luftohet me këto lloje të erëzave

Më: 7 shkurt 2018 Në ora: 00:29
Foto ilustrim

Këtu janë erëzat që do të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave , madje edhe të shkurtojnë kohëzgjatjen e ndonjë ftohje apo gripi.

Më parë karafili përdorej për të dekoruar portokallet dhe për të përgatitur një lloj vere.

A e dini që të përtypësh një karafil lehtëson simptomat e të vjellës dhe të jep frymëmarrje të freskët. Vaji i saj esencial lufton lodhjen, është analgjezik dhe të jep energji.

Kurkuma e Indisë

Në fakt ajo përdoret për përgatitjen e kerrit dhe sipas studimeve ka efekte antitumorale. Përdorni kurkumanë gjatë gatimit. Për shembull për mëngjes mund të përgatisni qumështin e artë, për rreth një muaj. Falë efektit detoks përmirësoni lëkurën dhe forconi sistemin imunitar.

Xhenxhërfili

Keni dhimbje fyti? Zjeni ujë dhe priteni xhenxhërfilin e freskët në feta, shtoni një lugë mjaltë dhe lëng limoni. Ky çaj ka një efekt detoksifikues dhe falë aftësive të xhinxherit lufton gripërat e stinës.

Piperi

Varietetet e piperit janë shumë. Shtojeni në pjatën tuaj dhe do t’u japë një shije intense. Sipas studimeve, ka aftësi diuretike, antidepreësive dhe është një eliksir i rinisë duke luftuar plakjen

Mente

Rifreskon, lufton të vjellat dhe kur të zë makina, si dhe favorizon tretjen. Përgatisni një çaj menteje pas buke. Shtoni pak portokall ose mandarinë, të pasura me vitaminë C.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test