Përbërësit natyral që kurojnë bajamet e qelbëzuara - Bota Sot
Përbërësit natyral që kurojnë bajamet e qelbëzuara

Mjekësi alternative

Përbërësit natyral që kurojnë bajamet e qelbëzuara

Më: 5 mars 2018 Në ora: 00:49
Foto ilustrim

Bajamet e inflamuara apo të qelbëzuara është një nga shenja më frustruese të ftohjes.

Për këtë problem nuk ka asnjë zgjidhje magjike, por ju duhet të bëni një sërë gjërash për të ndihmuar në qetësimin e dhimbjes. Këto të fundit japin temperaturë, ndaj do të ishte mirë të bënit gjithçka keni në dorë për t’i kuruar brenda pak ditëve

Mjalti

Shpesh herë, laringu shoqërohet me dhimbje e fytit. Qendra Mjekësore e Universitetit të Marylandit rekomandon konsumin e mjaltit disa herë në ditë.

Ujë i kripur

Për të ndihmuar në eliminimin e çdo bakteri që mund të jetë shkaktari i laringit, WebMD rekomandon gargarën me ujë të kripur. Përzieni 1/4 deri 1/2 lugë çaji kripë në një gotë me ujë të ngrohtë.

Hudhër

Hudhra përmban substanca azotike, kalium, selen, kalcium, magnez, acid sulfurik dhe fosforik, vitamina C, D, B, më shumë se 400 përbërës mineralë të ndryshëm duke përfshirë këtu antioksiduesit, të cilët gëzojnë një sërë vetish pozitive terapeutike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test