Kanabisi joefektiv në mjekësi për të lehtësuar dhimbjet kronike - Bota Sot
Kanabisi joefektiv në mjekësi për të lehtësuar dhimbjet kronike

Mjekësi alternative

E hënë, 19 nëntor 2018

Kanabisi joefektiv në mjekësi për të lehtësuar dhimbjet kronike

Më: 5 korrik 2018 Në ora: 23:01
Foto ilustrim

Kanabisi medicinal nuk është efektiv në lehtësimin e dhimbjeve kronike, sugjeron një studim prej katër vjetësh.

Pacientët që përdorën kanabis për të luftuar agoninë e tyre me të vërtetë përjetuan më shumë dhimbje sesa ata që nuk kishin.

Ata gjithashtu përballuan më pak shendetshëm shqetësimin e tyre dhe raportuan se po ndërhynin më shumë në jetën e tyre, studiuesit australianë zbuluan.

Kjo analizë vjen pasi Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar duket e vendosur të rrëzojë qëndrimin e saj mbi kanabisin mjekësor, pas viteve të fushatës së ashpër.

Zyrtarët tashmë kanë njoftuar publikisht se ka prova ‘bindëse’ se ilaçet që përmbajnë drogën mund të ndihmojnë në trajtimin e disa sëmundjeve, duke përfshirë dhe dhimbjen kronike.

Kanabisja medicinale aktualisht është e ligjshme në shumicën e shteteve në SHBA, Kanada, Uruguaj, Holandë dhe Australi ndër të tjera.

Një grup provash ka dalë në vitet e fundit për të sugjeruar se droga ka fuqinë për të trajtuar kushte të ndryshme, nga skleroza e shumëfishtë në epilepsi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test