Si të mbrohemi nga rrezet e rrezikshme të diellit? - Bota Sot
Si të mbrohemi nga rrezet e rrezikshme të diellit?

Mjekësi alternative

Si të mbrohemi nga rrezet e rrezikshme të diellit?

Më: 3 gusht 2018 Në ora: 20:23
Foto ilustrim

Njerëzit po marrin më pak se gjysmën e mbrojtjes ndaj diellit, nëpërmjet përdorimit të kremrave.

Sipas një hulumtimi nga shkëncëtarët e King’s College në Londër, problemi qëndron tek kremi qe zgjedhim të përdorim.

Kremrat që kanë (SPF) 15 kundër rrezeve të diellit konsiderohen të mjaftueshme për tu mbrojtur nga dëmtimi i diellit bënë me Independent.

Por në të vërtetë, njerëzit duhet të përdorin ato që kanë SPF 30 ose 50, në mënyrë që të jenë të sigurt.

Gjithcka bazohet në vendet që temperatura arrin mbi 30 gradë celcius.

Nick Scriven, presidenti i Shoqatës së Mjekësisë në Londër tregon për situatat e vështira me të cilat ballafaqohen doktorët,  siq jane rastet pët për dehidratimin në qafë dhe në infeksionet urinare.

Sipas infermierës  Kim Sun-Lee se  temperaturat e larta duket që kanë ndikuar edhe në punën  e infermierëve.

“Temperaturat kanë arritur mbi 30 gradë, infermieret ndihen të sëmura, të lodhura dhe kanë probleme me përqendrimin në punë“, tha ajo për BBC.

Prandaj preferohet kujdes ne zgjedhjen e kremrave që do t’i përdorni në trupin tuaj.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...