Grejpfruti ndikon në efektivitetin e ilaçeve - Bota Sot
Grejpfruti ndikon në efektivitetin e ilaçeve

Mjekësi alternative

E diel, 21 tetor 2018

Grejpfruti ndikon në efektivitetin e ilaçeve

Më: 11 tetor 2018 Në ora: 23:21
Foto ilustrim

Keni shikuar ndonjëherë instruksionet në pako të ilaçeve, ku thuhet se nuk duhet të konsumohen me grejpfrut?

Të paktën 53 medikamente mund të humbin efektivitetin nga ky frut dhe personat që përdorin ilaçe të caktuara duhet të kenë kujdes të shtuar kur vendosin ta konsumojnë grejpfrutin.

Ky frut përmban një përbërës që ndërvepron me një enzimë në zorrën e vogël, e cila është përgjegjëse për shpërbërjen e afërsisht gjysmës së medikamenteve.

Si rezultat, grejpfruti mund t’i bëjë medikamentet shumë të forta apo t’i dobësojë ato duke ndikuar në mënyrën se si trupi i absorbon ato.

[Grapefruit contains a compound which can stop the body absorbing enough of a medication or slow down the process so the drug stays in the bloodstream for too long, producing the effects of a higher dose and potentially causing side effects, Emma Hammett says]

Më poshtë gjeni medikamentet që nuk duhet t’i konsumoni me grejpfrut.

Ilaçet kundër kancerit

Crizotinib, Dasatinib, Erlotinib, Everolimus, Lapatinib, Nilotinib, Pazopanib, Sunitinib, Vandetanib, Vemurafenib

Ilaçet për trajtimin e infeksioneve

Erythromycin, Halofantrine, Maraviroc, Primaquine, Quinine, Rilpivirine

Statinët

Atorvastatin, Lovastatin, Simvastatin

Ilaçet për zemër/enë të gjakut

Amiodarone, Apixaban, Clopidogrel, Dronedarone, Eplerenone, Felodipine, Nifedipine, Quinidine, Rivaroxaban, Ticagrelor

Ilaçet për ankth dhe sistemin nervor

Oral alfentanil, Buspirone, Dextromethorphan, Oral fentanyl, Oral ketamine, Lurasidone, Oxycodone, Pimozide, Quetiapine, Triazolam, Ziprasidone

Ilaçet për marramendje/të vjella

Domperidone

Imunosupresantët

Cyclosporine, Everolimus, Sirolimus, Tacrolimus

Medikamentet për traktin urinar

Darifenacin, Fesoterodine, Solifenain, Silodosin, Tamsulosin

Viagra

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test