Mbrojtja e zemrës përmes çokollatës së zezë - Bota Sot
Mbrojtja e zemrës përmes çokollatës së zezë

Mjekësi alternative

Mbrojtja e zemrës përmes çokollatës së zezë

Më: 18 nëntor 2018 Në ora: 21:17
?Çokollata e zezë

?Çokollata e zezë është e pasur ushqyes që mund të ndikojnë pozitivisht në shëndetin tuaj.

E bërë nga fara e bimës së kakaos, ajo është një nga burimet më të mira të antioksidantëve në planet.

Studimet tregojnë se çokollata e zezë (jo me sheqer) mund të përmirësojë shëndetin tuaj dhe të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Ky artikull sjell shtatë përfitimet shëndetësore të çokollatës së zezë ose kakaos që mbështeten nga shkenca:

Përmban shumë ushqyes

Një burim shumë i pasur i antioksidantëve

Mund të përmirësojë qarkullimin dhe presionin e ulët të gjakut

Mund të zvogëlojë rrezikun nga sëmundjet e zemrës

Mbron lëkurën e fytyrës nga dielli

Mund të përmirësojë funksionin e trurit

Ka prova të konsiderueshme se kakao mund të ofrojë përfitime të shumta shëndetësore, duke qenë veçanërisht mbrojtëse ndaj sëmundjeve të zemrës.

Natyrisht, kjo nuk do të thotë që duhet të dilni jashtë dhe të konsumoni shumë çokollata çdo ditë. Ajo është e ngarkuar me kalori dhe tërheqëse për t’u ngrënë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...