Vdes kitaristi i grupit “The Animals”

Muzikë

Vdes kitaristi i grupit “The Animals”

Më: 31 janar 2021 Në ora: 09:29
Hilton Valentine

Kitaristi i grupit “The Animals”, Hilton Valentine, ka vdekur në moshën 77-vjeç.

Shtëpia e muzikës ABKCO e ka përshkruar atë si pionier të kitarës që ka ndikuar në tingullin e zhanrit “rock and roll” për shumë dekada, shkruan BBC.

Valentine ka krijuar grupin e famshëm bashkë me këngëtarin Eric Burdon, basistin Chac Chandler, organistin Alan Price dhe bateristin John Steel, në vitin 1963.

Grupi ka qenë në top 10 hite për gjashtë herë në Mbretërinë e Bashkuar, duke përfshirë këngët “Don’t Let Me Be Misunderstood” dhe “We Gotta Get Out of This Place”.

Valentine ishte larguar nga The Animals për një karrierë të veten, mirëpo mori pjesë në disa ribashkime me ta dhe vazhdoi turet me Burdonin në vitin 2007.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat