Industria e muzikës ka pësuar rritje të arkëtimit të të hollave gjatë vitit 2020

Muzikë

Industria e muzikës ka pësuar rritje të arkëtimit të të hollave gjatë vitit 2020

Më: 24 mars 2021 Në ora: 14:21
Foto ilustrim

Gjatë vitit të kaluar, industria e muzikës ka arkëtuar më së shumti të holla në dy dekadat e fundit, që e kap shumën prej 21.6 miliardë dollarëve.

Rapori vjetor i Federatës Ndërkombëtare të Industrisë Fonografike, “Global Music Report”, zbuloi se të ardhurat u rritën për 7.4 për qind.

Artistë të tillë si grupit “BTS”, Taylor Swift, Drake, Billie Eilish dhe The Weekend, kanë kontribuar në ngritjen e shitjeve muzikore me projektet e tyre.

Sipas këtij raporti, më shumë se 443 milionë njerëz tani paguajnë për abonime të shkarkimit të muzikës online. Kjo nënkupton se 102 milionë njerëz janë regjistruar në këto platforma gjatë vitit 2020, krahasuar me 85 milionë që ishin abonuar gjatë vitit 2019.

Albumi “Map Of The Soul: 7” nga grupit i muzikës K-pop, “BTS”, ishte albumi më i shitur i vitit, derisa hiti i The Weeknd, “Blinding Lights”, ishte kënga më e madhe e vitit, me 2.7 miliardë kopje të shitura.

Dhjetë artistët global më të suksesshëm të vitit 2020 ishin: “BTS”, Taylor Swift, Drake, The Weekend, Billie Eilish, Eminem, Post Malone, Ariana Grande, Juice WRLD dhe Justin Bieber.

Raporti gjithashtu zbulon se platformat muzikore, Spotify dhe Apple Music, i përbëjnë 62.1 për qind të të gjitha të ardhurave duke e arritur shumën prej 13.4 miliardë dollarë.

Këto shifra marramendëse e vërtetojnë fuqinë dhe ndikimin e muzikës për të ngushëlluar, shëruar dhe ngritur humorin e dëgjuesve gjatë pandemisë së koronavirusit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat