Shqiptarët janë të apasionuar pas muzikës

Muzikë

Shqiptarët janë të apasionuar pas muzikës

Nga: Gjon Keka Më: 24 nëntor 2021 Në ora: 19:07
Udhëpërshkruesi

Një udhëpërshkrues i cili gjatë qëndrimit në Iliri(Arbëri) dhe vendet tjera përreth në vitin 1820 shkruan kështu për shqiptarët:

"Shqiptarët janë të apasionuar pas muzikës dhe kjo është në përgjithshmes.

Sa është e pamundur të shohësh trupat e ushtarëve që nuk kanë një mandolinë dhe këngëtar.“

Nisur nga kjo, mund të thuhet se sot, nga mesi i kombit tonë kanë dalë këngëtar e këngëtare të talentuara e të njohura jo vetëm brenda kombit dhe rajonit dhe por edhe të njohura e me famë botërore sikur që janë Rita Ora, Dua Lipa, Ava Max, Gjon Muharremaj, Ramë Lahaj, Shkëlzen Doli etj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat