60-vjetori i “Rolling Stones” – historia e tyre do të rrëfehet në mënyrën e veçantë!

Muzikë

60-vjetori i “Rolling Stones” – historia e tyre do të rrëfehet në mënyrën e veçantë!

Më: 2 prill 2022 Në ora: 07:02
Rolling Stones

Historia e një prej grupeve legjendare të rock and roll-it, “Rolling Stones” vjen e rrëfyer me katër dokumetarë të rinj nga BBC. Në kuadër të 60-vjetorit të interpretimit të parë të bandës, historia e krijimit të saj vjen nga kënvështrimi i secilit anëtar.

60-vjetori i “Rolling Stones” do të shënohet me katër dokumentarë të rinj të BBC-së që tregojnë historinë e grupit nga këndvështrimi i secilit anëtar. Legjendat e rock-ut performuan për herë të parë më 12 korrik 1962 në Marquee Jazz Club të Londrës.

Intervistat e reja do të shfaqen në dokumentarë të veçantë për një orë për Sir Mick Jagger, Keith Richards dhe Ronnie Wood. Do të prezantohet gjithashtu një material i ngjashëm duke përdorur intervista arkiv dhe homazhe për bateristin e ndjerë Charlie Watts, i cili vlerësohet si shtylla ritmike e grupit.

Ai ndërroi jetë gushtin e kaluar në moshën 80-vjeçare. Grupi vazhdoi të luante drejtpërdrejt me Steve Jordan në bateri dhe do të luajë një turne përvjetor në Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropë në qershor dhe korrik.

Seria e dokumentarëve  me katër pjesë të titulluar” My Life As A Rolling Stone”, sezoni i BBC do të përfshijë një dokumentar në Radio 2 të titulluar “Rolling ëith The Stones”, me intervista dhe performanca të rralla.

Formacioni klasik i grupit përfshinte gjithashtu Brian Jones, i cili vdiq në 1969; ndërsa Bill Wyman u bashkua në fund të 1962 para se të largohej në 1993.

“Rolling Stones” ishin në krye të grupeve që u bënë popullorë në Shtetet e Bashkuara në vitin 1964 dhe u identifikuan si frymëzim për të rinjtë rebelë të viteve 1960.

Grupi arriti kulmin me albumin “Satanik Majesties Request” (1967,  ‘Beggars Banquet’ (1968), e cila së bashku me pasardhësit ‘Let It Bleed’ (1969), ‘Sticky Fingers’ (1971) dhe ‘Exile on Main St'(puna më e mirë e grupit) e cila shihet si “Epoka e Artë” e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat