Përkujtohet kantautori dhe instrumentisti Shaqir Hotit

Muzikë

Përkujtohet kantautori dhe instrumentisti Shaqir Hotit

Më: 10 prill 2022 Në ora: 07:21
Shaqir Hoti

Ministria e Kulturës ka njoftuar në sot pasdite do të bëhet promovimi i dokumentarit “Okarina e Runikut” për nder të një vjetorit të vdekjes së Shaqir Hotit, kantautor, instrumentist dhe krijues i instrumenteve muzikore.

Sipas njoftimit, promovimi bëhet në Kino Armata, prej orës 16:00.

Shaqir Hoti ishte i lindur më 1936, në fshatin Rogovë të Hasit. Që në moshën 6-vjeçare luajti me instrumentet aerofone si fyej, kavalle, bishtnica, pipëza e të tjera.

Shkollën fillore e kreu në vendlindje e të mesmen e muzikës në Prizren, në flaut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat