Gjendet thika e rrallë prej kristali

Ndryshe

Gjendet thika e rrallë prej kristali

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 13:50
E njëjta u gjet në zonën ku thuhet se varroseshin njerëzit

Arkeologët spanjollë kanë hasur në një thikë të rrallë kristali, 5 mijë vjeçare. Ajo është cilësuar si thika më e rrallë në Valenciana de la Concepcion.

E njëjta u gjet në zonën ku thuhet se varroseshin njerëzit, kryesisht shtresa e lartë e shoqërisë.

Kristali (për të cilin nuk është evidentuar emri), thuhet se nuk i takon atij vendi, dhe dyshimet të çojnë se ai lloj kristali është importuar nga diku.

Kristali dhe gurët e çmuar janë të përmendur edhe në librin e shenjtë të krishterëve, Bibël, duke u konsideruar si mjeti që ndihmoi në rindërtimin e Jerusalemit pas apokalipsit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat